מהי חקלאות ביו-דינמית?

ניתן לומר שזו חקלאות הוליסטית הרואה את הצמח כחלק ממכלול המקיף גם את בעלי החיים, הסביבה האנושית והישויות העל-חושיות שסובבות אותו. רודולף שטיינר אבי תורת האנתרופוסופיה, נתבקש ב-1924 על ידי קבוצה של חקלאים ממרכז אירופה שגילו דאגה לנוכח ההתדרדרות בבריאות של זני צמחים ובעלי חיים, להניח יסוד למדע ולפרקטיקה אנתרופוסופיים בחקלאות.

רודולף שטיינר אפיין את המערכת החקלאית הרצויה כמערכת אקולוגית שלמה, בה אמורים אנשים, בעלי חיים, צמחים, מיקרו – אורגניזמים, האדמה, המים והאוויר, להתקיים מתוך איזון דינמי ושיווי – משקל של התהליכים המטבוליים באורגניזם של האדמה וממלכות הטבע. השימוש המעשי בכוחות אלו בחקלאות מאפשר לוותר על הצורך ברעלים ודישונים כימיים, ומקנה למוצרים החקלאים איכות ביולוגית ותזונתית גבוהה במיוחד.

בנוסף להיבטיה המעשיים, דוגלת החקלאות הביו-דינמית בהתחשבות מיוחדת ורחבה בתנועת גרמי השמים השונים ומיקומם ביקום כמרכיב חשוב בתכנון הזריעה, ההשקיה, הגיזום והקטיף של היבול החקלאי.

חקלאות ביו-דינמית מול חקלאות אורגנית:

לחקלאות הביו-דינמית הרבה במשותף עם החקלאות האורגנית. שנהם מדגישים את השימוש בזבלים וזבלים שאינם כוללים השימוש בכימיקלים מלאכותיים על אדמה. בחקלאות ביו דינמית, כמו בחקלאות האורגנית לא עושים שימוש בחומרי הדברה או דשנים סינתטיים וכימיקלים המיועדים להגדיל את היבול והתפוקה של הצמח. גם בחקלאות הביו-דינמית וגם בחקלאות האורגנית יש דגש על הימנעות משימוש בחומר גנטי מהונדס, שמירה על אפיו ההומניטרי של משק בעלי החיים, הקפדה ושמירה על ערכי טבע, הגברת מודעות החקלאי לתפקיד החשוב שהוא נושא בייצור מזון לאדם ולחי, הגברת מודעות הצרכן למזון הבא אל פיו והפצת הרעיון האורגני ע"י חינוך, הסברה והדרכה.

חקלאות ביו-דינמית בישראל:

בישראל יש חווה מרכזית אחת המבוססת על חקלאות ביו-דינמית והיא הרדוף, הקיבוץ האנתרופוסופי היחיד בארץ. כיום מעובדים בהרדוף בחווה הביו-דינמית כ-1000 דונם קרקע. 670 דונם המשמשים לגידול ירקות וגידולי מזון לבקר וכן 60 דונם המשמשים לכרם זיתים. 870 הדונם הנותרים משמשים כשטחי מרעה לבקר. ענף החקלאות כולל גידול ירקות טריים, גידול ירקות ותבלינים לצורך הפקת זרעים, גידול זיתים אורגניים לשוק, הכנת קמפוס לשדות החקלאיים וכן לשיווק חיצוני. הרדוף משווקת את תוצרתה בכל הארץ ומצליחה להגשים את רעיון החקלאות הביו- דינמית.

אנו זמינים עבורכם בכל עת – התייעצות ראשונית חינם!
חייגו: 050-5616184
נא מלא/י את הפרטים ונחזור אליך בהקדם: